מרחק המיטות בחדר קטן

המרחק להפרדת המיטות בחדר קטן.

בני זוג הישנים בחדר צפוף המחייב קירוב בין המיטות, ובזמן שהאישה טהורה ישנים בקירוב כנהוג, מה עליהם לעשות כאשר מגיע עת נידתה של אישה המחייבים מיטות נפרדות?

[הלכה למעשה ראה בסוף בסיכום התשובה]

שבת יג. אִיבַּעְיָא לְהוּ נִדָּה מַה שֶׁתִּישַׁן עִם בַּעְלָהּ הוּא בְּבִגְדוֹ וְהִיא בְּבִגְדָהּ תָּא שְׁמַע (יחזקאל י"ח) אֶל הֶהָרִים לֹא אָכָל וְעֵינָיו לֹא נָשָׂא אֶל גִלּוּלֵי בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת אֵשֶׁת רֵעֵהוּ לֹא טִמֵּא וְאֶל אִשָׁה נִדָּה לֹא יִקְרָב מַקִּישׁ אִשָּׁה נִדָּה לְאֵשֶׁת רֵעֵהוּ מַה אֵשֶׁת רֵעֵהוּ הוּא בְּבִגְדוֹ וְהִיא בְּבִגְדָהּ אָסוּר אַף אִשָּׁה נִדָּה הוּא בְּבִגְדוֹ וְהִיא בְּבִגְדָהּ אָסוּר: תָּנֵי דְבֵי אֵלִיָּהוּ מַעֲשֵׂה בְּתַלְמִיד אֶחָד שֶׁשָּׁנָה הַרְבֵּה וְקָרָא הַרְבֵּה וְשִׁמֵּשׁ תַּ"חֲ הַרְבֵּה וּמֵת בַּחֲצִי יָמָיו וְהָיְתָה אִשְׁתּוֹ נוֹטֶלֶת תְּפִלָיו וּמַחֲזִירָתָן בְּבָתֵּי כְנֵסִיּוֹת וּבְבָתֵּי מִדְרָשׁוֹת וְאָמְרָה לָהֶם כְּתִיב בַּתּוֹרָה (דברים ל') כִּי הִוא חַיֶּיךָ וְאוֹרֶךְ יָמֶיךָ בַּעְלִי שֶׁשָּׁנָה הַרְבֵּה וְקָרָא הַרְבֵּה וְשִׁמֵּשׁ תַּ"חֲ הַרְבֵּה » מִפְּנֵי מַה מֵת בַּחֲצִי יָמָיו וְלֹא הָיָה אָדָם מַחֲזִירָהּ דָּבָר פַּעַם אַחַת נִתְאַרַחְתִּי אֶצְלָהּ וְהָיְתָה מְסַפֶּרֶת לִי כָּל אוֹתוֹ מְאוֹרָע אָמַרְתִּי לָהּ בִּתִּי בִּימֵי נִדּוּתַיִךְ מַה הוּא אֶצְלִיךְ אָמְרָה לִי חַ"וְ אֲפִילוּ בְּאֶצְבַּע קְטַנָה לֹא נָגַע בִּי בִּימֵי לִיבּוּנַיִךְ מַהוּ אֶצְלִיךְ אָכַל וְשָׁתָה עִמִּי וְיָשַׁן עִמִּי בְּקִרוּב בָּשָׂר וְלֹא עָלְתָה עַל דַּעְתּוֹ עַל דָּבָר אַחֵר אָמַרְתִּי לָהּ בָּרוּךְ הַמָּקוֹם שֶׁהֲרָגוֹ שֶׁלֹּא נָשָׂא פָנִים לַתּוֹרָה שֶׁהֲרֵי אָמְרָה תּוֹרָה (ויקרא י"ח) וְאֶל אִשָּׁה בְּנִדַּת טֻמְאָתָהּ לֹא תִקְרַב כִּי אָתָא רַב דִּימִי אָמַר מִטָּה חַדָא הַוַאי, בְּמַעֲרָבָא אַמְרִי אָמַר רִבִּי יִצְחָק בַּר יוֹסֵף סִינָר מַפְסִיק בֵּינוֹ לְבֵינָהּ:
 1. מבואר ששינה במיטה יחד אסור. וכך פסק בשו"ע.
 2. בגמ' ובשו"ע לא מבואר מרחק המיטות הנצרך, לכאורה כל דהו העיקר שלא יגעו, אכן בתקנת החכמים בכנסיית הרבנים בליטא הונהג שהמרחק יהיה אמה שזה כחצי מטר [50 ס"מ], סברת ההנהגה היא למנוע הושטת יד מוטעית באמצע השינה.
 3. באם זה לא אפשרי, רצוי להרחיק כשלוש טפחים [30 ס"מ] שבהלכה זה נחשב כסוג מינימלי של מרחק שפחות מכך הוא לבוד. [פוסקים].
 4. כשזה גם בלתי אפשרי ניתן להרחיק כטפח [10 ס"מ],
 5. באם גם זה ממש בלתי אפשרי אזי בדיעבד אם נקלעו למקום כזה [באופן חד פעמי שאינו קבוע] ירחיקו המיטות במרחק כלשהו על מנת שלא יגעו המצעים זה בזה, ואם המציאות אינה מאפשרת הפרדת מיטות והמצעים סמוכים זע"ז  – – אסורים לישון יחד על המיטות הללו.
 6. יש לדון במקרה שהמיטות צמודות והאישה אינה שוכבת עליהם, והיא נידה ואינה בבית, לכאורה יש מקום לומר שמותר לישן על מיטתו, ואין בעיה בעצם נגיעת המיטות רק כשהיא בבית, והגם שכשהיא נידה אסור לישב או לשכב על מיטתה, מ"מ כשהמיטות צמודות והוא שוכב על מיטתו אין זה נחשב מיטתה כ"כ, אלא שלכאורה יש מקום להחמיר משום שכל העניין של מיטתה הוא משום שמקיימים התשמיש במיטתה, נמצא שבמיטות צמודות טעם זה קיים על מצב המיטות יחד, אך מכיוון שאין זה הטעם הבלעדי שהרי איסור זה קיים בין אם מקיימים המצוה על מיטתו או על מיטתה הרי שזה משמע דין במיטתה דווקא וכשהמיטות מחוברות יחד אין זה מיטתה ממש, ויש להתיר לכאורה.
 7. משכך יש להימנע לכתחילה לשיון על מיטות צמודות אפי' שהאישה אינה בבית.
 8. אדם היושן על מיטה צמודה בלילה בזמן שאשתו טהורה, והיא התעוררה באמצע הלילה ומצאה עצמה נידה, ואינה רוצה להעירו ולהזיז המיטות ובינתיים יושנת במיטה אחרת בחדר ילדים וכדו', האם בכ"ז צריכה להזיז המיטות על מנת שלא יישן במצב מיטות מחוברות הגם שאינה יושנת על מיטתה או שאין צריכה להזיז המיטות?
 9. להאמור לעיל משני טעמים אין צריך להעירו: א' משום שאינה על מיטתה והמיטות המחוברות אינם אוסרים שינה במיטתו הוא כשאינה על מיטתה, והוי משום שכל החשש הוא שמא יקרב אליה, ושמא יקרב למיטתה כשאינה עליה אין בזה חשש לכאורה. ב' משום שישן בהיתר ורק באמצע השינה התחלף מצב השינה על המיטה, לפי הסבר זה אם ישן על מיטתה כשהייתה טהורה והיא בדקה עצמה ומצאה עצמה טמאה, אינה צריכה להעיר אותו.
 10. אישה שגילתה נידתה באמצע הלילה האם עליהם להפריד מיטות?
 11. אם אינה חוזרת למיטתה באמצע הלילה [כגון שתעבור למיטה אחרת בנתיים] אינו חייב לקום, אך אם היא שבה למיטתה חייב להפריד המיטות, ואם הוא ישן וא"א להפריד אלא"כ יתעורר צריך להעירו.

לסיכום:

 • הנכון מלכתחילה חצי מטר 50ס"מ, בדיעבד 30 ס"מ בשעת הדחק ממש 10 ס"מ. ראוי להקפיד בשמירת הלכות אלו.
 • אם באמצע שנת הבעל על מיטות הצמודות נטמאה האישה בנידות, אם אינה חוזרת למיטתה הוא יכול להמשיך בשינה ואין צריך להעירו, אך אם היא חוזרת למיטתה צריך להעירו על מנת שלא יכשלו חלילה וחס.

 

לשאלות הלכתיות: הרב גבריאל מור יוסף

  לחץ כאן להשארת שאלה הלכתית: 0504133062  [אפשרי בווטסאפ]

 ובמייל    ravchatanim@gmail.com